Založ si blog

Potôčik

Potôčik

Príbeh tohto potoka je určite podobný ako osudy celej riečnej sústavy na Slovensku a dovolím si napísať na celej modrej planéte. Nemusím byť prorok ako Nostradamus, aby som predpovedal, že o tisíc rokov naša Zem už nebude modrá planéta. Ak ľudia nezmenia svoj pohľad na prírodu zmenou myslenia, neprehodnotia svoje priority, nebudú prejavovať úctu ku všetkým živým tvorom, tak potom naša planéta zmení farbu. Čisté potoky a rieky, ktoré by mali byť plné života sa menia na zapáchajúce stoky s charakteristickou sivou farbou po splaškoch. Naše krásne zelené lesy, ktoré sa nám z diaľky zdajú ako modré, postupne menia farbu, lebo bez stromov nie je les.Tak akú farbu bude mať naša planéta? Ak vývoj pôjde tým istým smerom ako dnes, tak o tisíc rokov sa pozemšťanom, ak tu nejakí budú, naskytne  z vesmíru pohľad na sivú planétu. Rodisko ich predkov bude zahalené sivým smogom, ak náhodou bude vidieť čierne a sivé škvrny, tak to sú ropné látky a plasty v oceáne, rieky sa budú javiť ako sivé stužky a lesy bez stromov ako sivo-hnedé fľaky.

V 31. storočí na brehu Dunaja v plynových maskách sedí skupina mladých ľudí. Pozerajú video z 21. storočia o krásnom modrom Dunaji. Potom im pohľad zablúdi na rieku pred nimi, ktorá je sivá, zapácha je plná plastov a vrakov po hausbotoch. Zrazu mlčanie preruší osem ročné dievčatko, jej otázka zaznie ako ozvena z dávnej minulosti. Kto je za toto všetko zodpovedný ???… Deti začali debatovať a pokračovalo to v duchu úvah, čo keby…

Ale vráťme sa k nášmu Potôčiku. V 70. a 80. rokoch minulého storočia neuveriteľne trpel. V tomto období v potoku nebol žiadny život. Smola tejto riečky spočíva v tom, že má pramene vo vojenskom výcvikovom stredisku Lešť. Sovietskym vojakom bolo jedno kde majú tankodrom a kde umývajú vojenskú techniku. Po odchode „ bratov“ sa do potoka začal vracať život.Po necelých 30-tich rokoch sa v potoku objavili čereble, jalčeky, mreny, podustvy,plže a miestami aj raky a zrazu opäť pohroma do potoka sa valia splašky. Pocity malých čerebličiek sú na facebooku:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=168979277173142&set=pcb.168980770506326&type=3&theater

Na Slovensku máme veľa zákonov, týkajúcich sa prírody. Niektoré sú dobré no v praxi sa ťažko uplatňujú iné sú úplne zlé, ako Zákon o rybárstve, ktorého novelu RADA už tri roky nevie v prijateľnej podobe predložiť do parlamentu. Je to zákon plný rozporov, protirečení a komerčných záujmov, ak bude záujem môžem na niektoré § poukázať.

Zaujímavý je zákon týkajúci sa nášho Potôčika. Zákon o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách č.442/2002 Z.z. v §-e 16 hovorí /1/ Vlastník verejnej kanalizácie je povinný zabezpečiť

a/ plynulé a bezpečné odvádzanie odpadových vôd,a ak má verejná kanalizácia vybudovanú čistiareň odpadových vôd, je povinný zabezpečiť aj čistenie odpadových vôd.

Krásna veta, hodná génia a mudrcov čo ju schválili. Ak vlastník verejnej kanalizácie nemá čistiareň, potom plynulé a bezpečné odvádzanie odpadových vôd ide … chudák náš Potôčik.

 

Za slušné Slovensko

17.03.2018

Časť verejnosti na námestiach povedalo „A“. Chceme slušné Slovensko! S tým sa dá len súhlasiť. Slušné Slovensko by mali tvoriť slušní ľudia. Len kde ich zobrať? To „B“ sme na námestiach viac »

Pre rybárov

09.01.2018

MŽP v roku 2006 vydalo Vyhlášku č. 185, ktorou sa vykonáva zákon č. 139/ 2002 Z.z o rybárstve. Vydaním Vyhlášky vznikla potreba novelizovať zákon, alebo MŽP malo vydať takú vyhlášku, viac »

bratislava, mesto,

Hra o kreslo primátora Bratislavy má otvorený koniec

16.07.2018 12:00

O necelé štyri mesiace bude Slovensko rozhodovať o novej mape komunálnej politiky. Oficiálna predvolebná kampaň na nových primátorov, starostov a poslancov beží od uplynulého týždňa.

les, prales

Poloniny a Dobročský prales obhájili Európsky diplom

16.07.2018 11:47

Európsky diplom pre chránené územia udeľuje Výbor ministrov Rady Európy lokalitám s vysokou biodiverzitou.

Donald Trump, Sauli Niinisto

V Helsinkách sa stretli prezidenti USA a Fínska

16.07.2018 11:17

Trump sa na rokovaní znova vrátil k situácii okolo Severoatlantickej aliancie, ktorej členov v predchádzajúcich dňoch ostro kritizoval.

Donald Trump

Sledujeme online: Trump sa v Helsinkách stretne s Putinom, ruský prezident mešká

16.07.2018 11:03, aktualizované: 12:11

Americký prezident Donald Trump sa rok a pol po nástupe do funkcie prvýkrát zíde so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom na oficiálnom summite.

ivan33

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2656x
Priemerná čítanosť článkov: 885x

Autor blogu

Kategórie